WIESŁAW MARIAN OLSZEWSKI /ur. w 1956, zm. 22 października 2015/- prof. zw. dr hab., polski historyk, podróżnik.
KARIERA NAUKOWA
W 1979r. ukończył studia w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i podjął prace na tejże uczelni. W 1984r. obronił doktorat na podstawie rozprawy pt. "Polityka kolonialna Francji w Indochinach w latach1858-1908". W 1992r. habilitował się na podstawie rozprawy pt. "Historia Wietnamu". W 1998r. otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Odbył staże naukowe na Uniwersytecie w Chengdu/Sichuan/
i Nankinie/Jiangsu/. W swojej pracy naukowej zajmuje się dziejami powszechnymi XIX i XX wieku zwłaszcza obszarami pozaeuropejskimi. Jest autorem około 100 artykułów naukowych oraz haseł bibliograficznych i słownikowych. Wypromował około 100 magistrów oraz 4 doktorów. Między innymi był promotorem pracy doktorskiej Łukasza Jastrząba pt." Rozstrzelano moje serce w Poznaniu: Poznański czerwiec 1956 r. - straty osobowe i ich analiza".
Prof. Wiesław Olszewski specjalizuje się w badaniach dziejów świata na przełomie XIX i XX
w oraz grup etnicznych krajów Dalekiego Wschodu, Pacyfiku i Afryki. Wielokrotnie kierował wyprawami badawczymi m.in. "Szlakiem Marco Polo" do chińskiego Turkiestanu a później Wietnamu oraz w cieśninę Torresa. Był uczestnikiem wielu programów naukowych realizowanych na terenach Azji, Australii, Europy i Afryki. Osobnym działem badań naukowych prof. Wiesława Olszewskiego jest historia regionalna, czyli obszaru Wielkopolski.
Znaczący wkład do historii miasta Poznania wnosi książka "Cmentarze na stokach poznańskiej Cytadeli" uhonorowana Nagrodą im Łukaszewicza "Posnaniana 2008".
W 2009r. została wydana " Lista strat osobowych Powstania Wielkopolskiego" poprzedzona słowem wstępnym Lecha Kaczyńskiego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.
Prof. Wiesław Olszewski jest cenionym międzynarodowym znawcą materialnej kultury Azji
i Afryki. Fotografie jego autorstwa stanowią ilustrację poważnych wydawnictw encyklopedycznych, jak choćby "Britannica".
Przewodniczy Radzie Naukowej Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie.
NAGRODY I ODZNACZENIA
Książki Prof. Wiesława Olszewskiego były wielokrotnie nagradzane
Nagroda Ministra Edukacji Narodowej 1989 r.
Nagroda Azji i Pacyfiku Medal Wielkiej Maski Nusantary 1998r.
Książka Chiny-zarys kultury- Główna nagroda ATENA 2004r.
Medal za najlepszy podręcznik akademicki 2004r.
Puchar Ministerstw Edukacji Narodowej dla najlepszego Podręcznika Akademickiego 2004r.
Statuetka honorowa "Wietnam dziękuje Tobie 2006r.
Nagroda im. Józefa Łukaszewicza „Posnaniana 2008”
Za wybitne zasługi w działalności na rzecz upowszechniania dorobku kulturowego narodów Azji
i Pacyfiku odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz przez prezydenta Wietnamu, Orderem Przyjaźni za badania nad Wietnamem i Indochinami.
Pasją prof. Wiesława Olszewskiego są podróże. Będąc prawdziwym globtroterem wyróżnia się dwiema cechami- realizacją obranych celów oraz... dobrymi butami.
Jest szeroko znany z działalności publicystycznej / wykłady, spotkania z czytelnikami, wywiady radiowe oraz telewizyjne/. Wielokrotny gość telewizyjnych programów podróżniczych / między innymi "Podróże z żartem"/ oraz edukacyjnych.
Jest pracownikiem naukowym Instytutu Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.